a- Fasık Kime Denir?

  • user warning: Table 'arif_beyan.beyan_captcha_points' doesn't exist query: SELECT module, captcha_type FROM beyan_captcha_points WHERE form_id = 'comment_form' in /home/beyan/domains/beyan.org/private_html/modules/captcha/captcha.inc on line 60.
  • user warning: Table 'arif_beyan.beyan_captcha_points' doesn't exist query: SELECT module, captcha_type FROM beyan_captcha_points WHERE form_id = 'user_login_block' in /home/beyan/domains/beyan.org/private_html/modules/captcha/captcha.inc on line 60.

        

‘Fasık’ kelimesi ‘fısk’ masdarının fail (özne) ismidir.

‘Fısk’ sözlükte; ayrılmak, bir yerden çıkmak anlamına gelir. Hurma ve benzeri şeylerin kabuğunu, tomurcuğunu yarıp çıkmasına, küçük farelerin deliklerinden çıkmasına veya belirli bir sınırı aşmaya ‘fısk’ denir.

Diní bir terim olarak ‘fısk’; Din’in koyduğu sınırlardan dışarı çıkmak, hakk’tan sapmak, Allah’ın emirlerinden ayrılıp isyankâr olmak demektir.

Kur’an, kafirlerin, münafıkların ve ehl-i kitabın (yahudi ve hırıstiyanların) isyan ve günah sayılan davranışlarına, onların şirk ve küfür dışındaki hatalarına ‘fısk’ dediği gibi, müslümanların bazı günahlarına, bir takım hatalı davranışlara da ‘fısk’ demektedir.

Daha geniş bir ifadeyle ‘fısk’; yasaklanmış fiillerden birini yapmak suretiyle şeriatın koyduğu sınırların dışına çıkmaktır. Allah’ın yaratıkları hakkında koyduğu fıtrat ve hidayet çizgisinden ayrılmaktır.

Yeni yorum gönder

  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • İzin verilen HTML etiketleri: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünürler.

Biçimleme seçenekleri hakkında daha fazla bilgi

sponsorlu bağlantılar